Customer services • Sales • Technical support
0203 475 7050
local call rate

Criminal Defence

Current Status
Not Enrolled
Price
Subscription Required

2024 Updates

Speaker: Margo Munro Kerr
Organisation: One Pump Court
Speaker: Rhiannon Craft and Sam Worrall
Organisation: Friends, Famillies & Travellers and Phd
Speaker: Casey Jenkins
Organisation: Hodge Jones & Allen Solicitors
Speaker: Lorna Hackett
Organisation: Inside Justice
Speaker: Dr. Emily Turton
Organisation: Emily Turton Psychological Services
Speaker: Adam Smith
Organisation: Great James Street
Speaker: Mahesh Karu
Organisation: Two Harcourt Buildings
Speaker: Ghislaine Sandoval
Organisation: Hodge Jones & Allen
Speaker: Simon Bunter
Organisation: Keith Borer Consultants
Speaker: Priya Solanki
Organisation: One Pump Court Chambers
Speaker: Dr. Emily Turton
Organisation: Emily Turton Psychological Services

Past Updates

Speaker: Leslie Cuthbert
Organisation: SAHCA. "The voice of solicitor advocacy"
Speaker: George Dugbo
Organisation: MB Defence Services
Speaker: Colin Wells
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Colin Wells
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Raphael Jesurum
Organisation: 36 Group
Speaker: Josie Welland
Organisation: Rahman Ravelli
Speaker: Stephen Cragg
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Andrew Arthur
Organisation: Irwin Mitchell LLP
Speaker: Jennifer Brenton
Organisation: 33 Bedford Row
Speaker: Joseph Plowright
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Leslie Cuthbert
Organisation: SAHCA
Speaker: John Cooper
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Recorder Jeremy
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Paul Taylor
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Monica Stevenson
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Harriet Johnson
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Martin Goddard
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Andy Fitzpatrick
Organisation: Garden Court North Chambers
Speaker: Jennifer Obaseki
Organisation: Obaseki Solicitors
Speaker: Caroline Liggins
Organisation: Hodge Jones and Allen
Speaker: Jane Osborne QC
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Antony Bartholomeusz
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: James Dawes QC
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Simon Biles
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Tom Nicholson
Organisation: 2 Harcourt Building
Speaker: Stephen Knight
Organisation: One Pump Court Chambers
Speaker: Leah Connolly
Organisation: Youth Practitioners' Association
Speaker: Max Mills
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Greg Foxsmith
Organisation: Kingsley Napley
Speaker: Sangeetha Iengar
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Agata Patyna
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Julia Needham
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Adam Smith
Organisation: Great James Street
Speaker: Nicky Hall
Organisation: Robert Lizar and Co Solicitors
Speaker: Page Nyame
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Adam Smith
Organisation: Great James Street
Speaker: Stefan Bisson
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Simon Franc and Simon Biles
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Ramby De Mello
Organisation: No 5 Chambers
Speaker: Amanda Jones
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Duncan Jones
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Harriet Johnson
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Joel Bennathan
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Sarah Shorts
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Ayesha Smart
Organisation: 33 Bedford Row
Speaker: Anne Franc
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Dr David Schudel
Organisation: Keith Borer Consultants
Speaker: Amy Oliver
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: James Dawes QC
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: James Dawes QC
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Dr David Schudel
Organisation: Keith Borer Consultants
Speaker: Amelia Nice
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Alun Jones and Martin Henley
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Karen Todner
Organisation: Karen Todner Ltd
Speaker: Fred Mackintosh KC
Organisation: Great James Street
Speaker: Karen Todner & Alun Jones QC
Organisation: Karen Todner Ltd & Great James Street
Speaker: John Ojakovoh
Organisation: Two Harcourt Buildings
Speaker: Nasreen Shah
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Dr Charlotte Proudman
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Imogen Mellor
Organisation: One Pump Court
Speaker: Edward Franklin
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: David Goodwin
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Simon Bunter
Organisation: Keith Borer Consultants
Speaker: Philip Boyce
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Natasha Lloyd
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Josie Welland
Organisation: Rahman Ravelli
Speaker: Josie Welland
Organisation: Rahman Ravelli
Speaker: Chris Johnson and Rhiannon Craft
Organisation: Community Law Partnership and Phd
Speaker: Katy Thorne
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Stefan Bisson
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Yinka Adediji
Organisation: One Pump Court Chambers
Speaker: Alex Di Francesco
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Stephen Knight
Organisation: One Pump Court
Speaker: Richard Bridgen
Organisation: Garden Court North
Speaker: Tublu Mukherjee
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Sangeetha Lengar
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Simon Franc
Organisation: Forensic Equity
Speaker: John Cooper
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Angelina Nicolau
Organisation: One Pump Court
Speaker: Simon Franc and Senior Clerk
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Anthony Metzer
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Andrew Fitzpatrick
Organisation: Garden Court North
Speaker: Kevin Metzger
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Caroline Liggins
Organisation: Youth Practicioners' Association
Speaker: Adam Smith
Organisation: Great James Street
Speaker: Shaun Wallace and Stephen Akinsanya
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Caroline Liggins
Organisation: Hodge, Jones & Allen Solicitors (HJA)
Speaker: Nermine Abdul Sayed
Organisation: 33 Bedford Row
Speaker: Colin Wells
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Chris Sykes
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: John Cooper
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Rudi Fortson
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Rudi Fortson
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Nicky Hall
Organisation: Robert Lizar and Co Solicitors
Speaker: Helen White
Organisation: Howells LLP
Speaker: Nasir Hafezi
Organisation: Robert Lizar Solicitors
Speaker: Joe Plowright
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Richard Brigden
Organisation: Garden Court North Chambers
Speaker: Dan Santos-Costa
Organisation: Great James Street
Speaker: Sophie Wood
Organisation: Kingsley Napley LLP
Speaker: Helen White
Organisation: Howells Solicitors
Speaker: Colin Wells
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Colin Wells
Organisation: 25 Bedford Row
Speaker: Mark Rigby
Organisation: Forensic Equity
Speaker: Frederick Hookway
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Frederick Hookway
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: David Hislop
Organisation: Doughty Street Chambers
Speaker: Julian Dunill
Organisation: Keith Borer Consultants
Speaker: Antony Hook
Organisation: Great James Street Chambers
Speaker: Antony Bartholomeusz
Organisation: Great James Street
Speaker: Oliver Newman
Organisation: Goldsmith Chambers
Speaker: Marc Willers QC and Rhiannon Craft Phd
Organisation: Garden Court Chambers
Speaker: Jibreel Tramboo
Organisation: Church Court Chambers
Speaker: Matthew Hardcastle
Organisation: Kingsley Napley Solicitors
Speaker: Margo Munro Kerr
Organisation: One Pump COurt
Speaker: Antony Bartholomeusz
Organisation: Great James Street
Speaker: Antony Bartholomeusz
Organisation: Great James Street
Speaker: Max Campbell
Organisation: Brett Wilson LLP
Speaker: Fred Mackintosh KC
Organisation: Great James Street
Speaker: James Dawes QC
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Alex Jamieson
Organisation: 25 Bedford Row Chambers
Speaker: Max Campbell
Organisation: Brett Wilson LLP
Speaker: Stephen Knight
Organisation: One Pump Court
Speaker: Laura O'Brien
Organisation: Hodge Jones & Allen
Speaker: Maria Liddiard
Organisation: One Pump Court
Speaker: Laura O’Brien
Organisation: Hodge Jones Allen
Speaker: Mike Schwarz
Organisation: Hodge Jones & Allen
Speaker: Margo Munro Kerr
Organisation: One Pump Court
Speaker: Greg Foxsmith
Organisation: Kingsley Napley
Speaker: Max Mills
Organisation: 2 Harcourt Buildings
Speaker: Laura Janes, Claire Sands and Laura Cooper
Organisation: Howard League for Penal Reform, Youth Justice Legal Centre
Speaker: Laura Janes and Claire Sands
Organisation: Howard League for Penal Reform